Историко–археологически резерват „Плиска”

ПлискаВ продължение на близо два века ( от 681 до 893 година) Плиска е била столица на младата тогава българска държава. В годините, когато с нокти и зъби сме се борели за своето оцеляване, за военното ни и политическо издигане сред  другите  велики империи  на стария континент и превръщането ни в една от водещите сили в Европа, Плиска е била мястото, където  са се случвали едни от най-важните събития в историята ни. Около 200 години тя е била средище на културното и национално развитие на българите и повод за гордост сред  тях.

Днес това, което е запазено от нея се намира в историко–археологическия резерват  „Плиска”, който е разположен на 3 километра от едноименния град  и на 28 км. от Шумен.

Някога старото селище е било обградено с огромни и дълги крепостни стени и  е имало и три отбранителни пояса, които са заслужели като допълнителна защита от нападенията на враговете.  Първият от тях представлявал  дълбок земен ров, вторият се състоял от мощни каменни блокове  извисяващи се 12 метра нагоре, а последният  бил тухлено укрепление.

Един от най-уникалните  паметници  на крепостта е дворецът на хан Крум, който се простира на 500 кв. м. Тук било изградено голямо водохранилище и бани. В него са открити и тайни входове, през които в случай на опасност аристокрацията и висшестоящите лица можели да избягат.

Управлението на хан Омуртаг е известно с неговата активна строителна дейност. Той направил много за разширяването, дострояването и модернизирането на столицата. Негово дело са крепостните стени, нови езически светилища, Тронната зала  и малкият  замък, където живеело ханското семейство.

Няма спор, че  за своето време Плиска е била голям, красив  и  много добре уреден град. Това още повече е подкрепено и от множеството останки от подово отопление и канализационна система.

Във Външния град  археолозите са намерели руини на жилища, църкви, стопански сгради и магазинчета. Но най-забележителната сграда тук е Голямата базилика, която датира още от годините на приемането на християнството в България и е най-голямата на Балканите.

В резервата има изграден археологически музей, където могат да се наблюдават много от  предметите и вещите намерени тук.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *