Детски фолклорен събор в град Бургас – от 3 до 5 юни 2022г

май 30th, 2022 от Юлия

След успеха на първото издание на детския фолклорен събор през миналата година, Бургас отново събира млади таланти от различни краища. Девет детско-юношески формации от цяла България ще се изявят на сцената в „Крайморие“, на открита сцена „Охлюва“ и в Летния театър. Съставите са от Пловдив, Шумен, Долна баня, Поморие, Равнец и града домакин – Бургас.

Тазгодишното издание на Детския фолклорен събор ще се проведе в дните от 3 до 5 юни. Откриването на второ издание на Детския фолклорен събор ще се състои на открита сцена на лодкостоянката в кв. „Крайморие“ – от 19.00 ч. на 3 юни.

Събитието се организира от Фолклорен клуб „Гергьовче“ по проект „Детски фолклорен събор“, финансиран от Национален фонд „Култура“, както и с подкрепата на Община Бургас.

Концертите са с вход свободен.

Написано в Свободно за туризма | Няма коментари »

Разходка в „малката Виена“ – град Русе

май 30th, 2022 от Юлия

Както е известно на всички гр. Русе е най-големият български град на река Дунав. Привлича своите посетители освен със своята архитектурна идентичност и поради факта, че това е един от големите градове на страната, оформил се като важен културен, търговски и индустриален център.

Заради красивата си архитектура и вътрешното оформление на сградите, проектирани от италиански, австрийски, немски и български архитекти, Русе е наричан „малката Виена”.
Един от символите на града е Доходното здание – красива обществена сграда в центъра на града. Построена е през 1901-1902 г. и впечатлява с великолепната си фасада и седемте фигури на покрива. Те са символ на изкуството, науката, земеделието, занаятите, търговията, отбраната и свободния полет на духа. Най-отгоре е символът на търговията – Меркурий.

Интересни забележителности, които са препоръчителни за посещение са:

Регионалният исторически музей – в него се съхраняват над 130 000 паметници на културата;

Музеят на градския бит (наричан още „Къщата на Калиопа”) – експозицията му пресъздава интериора на богат русенски дом от края на XIX и началото на ХХ в., а красивите стенописи на втория етаж са дело на австрийския живописец Шарл Шаусберг;

Музея на градския бит – в него се намира къщата музей „Захари Стоянов”, където са изложени две експозиции. Едната е посветена на революционера и писател Захари Стоянов (1850 г. – 1889 г.), а втората проследява историята на семейство Обретенови от Русе и дейността им за националноосвободителното движение за освобождение от османско владичество;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Пантеона на възрожденците – където се съхраняват тленните останки както на Захари Стоянов, така и на редица други велики българи. В храма-костница е отдадена чест на над 450 възрожденци;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Крепостта Сексагинта Приста – това е една от най-интересните забележителности на град Русе. Останките на крепостта се намират в северозападната част на града, на малко възвишение до брега на Дунав. Експозицията на открито разкрива мащабите на крепостта, а част от находките могат да бъдат разгледани и в историческия музей на Русе, където са експонирани в отделна зала;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

В Русе се намира и единственият в България Национален музей на транспорта, който се помещава в сградата на първата железопътна гара в България. Сред най-интересните експонати на музея са вагоните на царете Фердинанд (1887 г. – 1918 г.) и Борис ІІІ (1818 г. – 1943 г.), а също и салонният вагон на султан Абдул Азис (1830 г. – 1876 г.). В сградата на музея има три зали, разказващи историята на железопътния транспорт и корабоплаването в България.

В околностите на град Русе също има интересни и красиви забележителности. На 20 км югозападно от града, на площ от 3408 хектара, е разположен красивият Природен парк „Русенски Лом”. Паркът предлага разнообразни възможности за еко и алтернативен туризъм, а в неговите граници се намират и няколко значими исторически и културни паметници. Сред тях са останките на средновековния град Червен – един от най-големите военни, стопански и културни центрове на Второто българско царство (1185 г. – 1393 г.). Тук се намират и Ивановските скални църкви – обект, включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Друго религиозно средище в близост до Русе е манастир „Свети Димитър Басарбовски” – единственият действащ скален манастир в България.
И днес река Дунав е основен фактор за развитието не само на Русе, но и на цяла България. „Дунав мост” край Русе има стратегическо значение, защото преминаването на реката с автомобилен и железопътен транспорт в източната част на Балканския полуостров се осъществява единствено през него. Няколко круизни компании организират пътувания по Дунав, а някои от тях включват преминаване през българска територия в програмите си.

Написано в Българската природа, ЗаХотелите, История и култура, Свободно за туризма | Няма коментари »

Идея за забавно изживяване – Обърнатата къща в Черноморец

май 25th, 2022 от Юлия

Ако ви се иска да посетите нестандартно място и да се забавлявате съвместно с вашите деца – Обърнатата къща в гр. Черноморец е точното място!

Самата къща се вижда в ляво от главния път в посока Бургас Созопол. Като отбиете за гр. Черноморец и хванете пътя за къмпинг Градина, ще преминете през това уникално архитектурно творение, което е построено с покрива надолу и е обзаведено с морски антики.

Дървен пазач с бухалка в ръка, седнал на стол, посреща посетителите пред входната врата. Влизате в обърнатата къща през покрива и се озовавате на таванското помещение.

Самата къща пресъздава дома на едно семейство с деца. Вътре ще откриете обърната кухня, обзаведена с хладилник, печка и други. В детската стая има учебници, компютри, раници, тенис ракети. В спалнята има легло.

В двора на къщата ще имате възможността да се снимате до дървена лодка, която е една от последните изработки на майстор на лодки – Димитър Хрусов. Той е кореняк созополия и е един прекрасен майстор на дървени морски съоръжения. Например лодката до църквата в гр. Созопол е негово произведение. Изключително рядко творение на изкуството.

В къщата ще откриете много старинни предмети, като звезден глобус от 50-те години, с него могат да се наблюдават съзвездията. Има секстанти, това са също много редки антики. Бинокли, глобуси и други неща, които са с антикварна стойност. Навън има много морски котви, има една мина от Първата световна война, има един водолазен шлем, който също е истински, доста оригинален и е точно в къта на морското дъно, където човек може да си направи снимка с него. Стара камера, стар телевизор. Неща, които вече толкова рядко се виждат, а някои хора може би изобщо не са ги виждали.

Написано в Свободно за туризма | Няма коментари »

Албена открива новия туристически сезон с 25 места за кемпери и каравани край резерват „Балтата“

май 25th, 2022 от Юлия

Инициативата цели да рестартира дългогодишните традиции, които курортът Албена има в туристическия бранш. 20 от местата за кемпери и каравани са разположени под сянката на лонгозните гори по периферията на резерват „Балтата“, а останалите са на първа линия, с директен достъп до плажната ивица.

За желаещите да избягат от рутината, сливайки се с непокътнатата природа, са осигурени връзка към системата за чиста питейна вода и електричество, външни душове и тоалетни. Предвидена е възможност за дневен, месечен и сезонен престой, като цените започват от 35,00 лв./ден за зона „Парк“ и 55,00 лв./ден за зона „Море“.

Резерват „Балтата“ се простира на площ от 203,2 хектара по долината на река Батовска. Решите ли да се разхождате ще се насладите на многообразие от висши растения и животни. Пътят, който пресича резервата, разкрива невероятни панорами и е подходящ за разходка с велосипед, който можете да си наемете.

Написано в Българската природа, ЗаХотелите, Какво ново по морето?, Летен туризъм, Свободно за туризма | Няма коментари »

„Фестивал вино и храна“ – 12 и 13 юни 2022г, гр. Варна

май 21st, 2022 от Юлия

Предстоящото Десето изложение „Фестивал на виното и храната“ ще се проведе на 12 и 13 юни 2022г в гр. Варна. То продължава традициите на организираното в Резиденция „Евксиноград“ регионално Лозаро-винарско изложение „Дегустация на най-добрите вина“, както и цели възобновяване на Лозаро-винарската изложба, провеждана във гр. Варна през 30-те години на миналия век.

Организатори са „Българската асоциaция на сомелиерите и виноценителите“ и „Българската асоциация за кулинарна култура“. На изложението изби и производители на хранителни продукти от цялата страна ще покажат своето производство от вина, меса, сирена, колбаси и хлебни изделия. Ще има възможност да се организират срещи между производители и търговци, винари, лозари, туроператори, хотелиери, ресторантьори и ценители. По същото време в зона „Ресторантът” шеф готвач Петър Йоргов и екипът му от „Българската асоциация за кулинарна култра“ ще предлага гурме меню за посетителите.

Място: Морското казино, гр. Варна

12 юни 2022г – от 12:00 до 21:00ч

13 юни 2022г – от 15:00 до 21:00ч

Вход за посещение: 15лв / ден, включва дегустации на вина и подарък чаша

Куверт за гурме (зона „Ресторантът“): 40лв / ден, включва тристепенно меню

Написано в Какво ново по морето?, Летен туризъм, Свободно за туризма | Няма коментари »

„Сдружение Азбукари“ отново организира „Парад на буквите“ на 24 май 2022г

май 18th, 2022 от Юлия

На 24 май организаторите приканват всички българи на празнично шествие, като изпишат с тениски любими български думи.

„Мама“, „родина“, „България“, „обич“, „свобода“, „приятели“ – са сред често срещаните любими български думи, като тази година „Сдружение Азбукари“, очакват най-често изписваната с тениски дума да е „мир“.

„Парад на буквите“ и тази година ще започне от площад Славейков и ще стигне до парк Заимов в гр. София, където ще има импровизирани празненства. Маршрутът е с начало площад Славейков, продължава по ул. „Г. С. Раковски“, вдясно по ул. „Оборище“ към катедралния храм „Св. Александър Невски“, заобикаля храма отляво и по ул. „Оборище към бул. „Васил Левски“ до паметника на Васил Левски. Продължава по бул. „Янко Сакъзов“ до главния вход на парка Заимов откъм ул. „Васил Априлов“, където празникът ще продължи.

В парк Заимов танцьори от Клуб за народни танци „Витоша“ ще учат децата на стъпки от традиционните ни хора, за да съпреживеят те, заедно с родителите, с бабите и дядовците, най-хубавия български празник. Тази година ще бъдат организирани и различни нови активности за забавление на децата.

Входен билет за празника в парк Заимов ще бъде тесниска с изписана буква на нея. Всеки, който я носи, ще има шанса да получи безплатно напитки, лакомства и специална изненада от „Сдружение Азбукари“ – плакат „Върви, народе възродени“, „Левски“ или „Аз съм Българче“.

Написано в История и култура, Свободно за туризма | Няма коментари »

« Предишни теми