Обликът на Земята се изменя с всеки изминал час,всеки изминал ден,всяка изминала минута. Това е породено от различни фактори: природни бедствия, глобално затопляне, драстичното увеличение населението на планетата, негативната човешка дейност върху природата, обезлесяването и т.н. Всичко това е причината множество забележителности и уникални места по света да бъдат застрашени от изчезване.
Сигурно много от вас са забелязали, че от красотата на нашето Черноморие не е останало почти нищо. На мястото на очарователното крайбрежие, днес един до друг се редят луксозни хотели, които в последните години дори стоят празни. Планината Пирин също е застрашена с множеството километри ски писти, които постоянно се изграждат.
Трудно е, а може би е още по-страшно да си представим как ще изглежда Земята след 100 години.
Нека сега разгледаме местата, които днес са най-застрашени от изчезване.
5. Популацията на тигрите
Към момента над половината от тигрите в целия свят живеят в Индия. Трагичен е фактът, че в наше време са останали само 3200 тигри на планетата, а през 1900 г. само в Индия техният брой е бил сто хиляди.
Ако не се предприемат адекватни мерки за опазването им , те ще загинат след по-малко от две десетилетия.
Тигрите се убиват незаконно, а кожата им се продава като килими и наметала на черния пазар. На места цената на кожата може да достигне 20 хил. долара.
6. Река Яндзъ в Китай
Река Яндзъ е с дължина 6400 км., което я прави най-дългата река на континента Азия и трета по-дължина в света, като се нарежда след Нил и Амазонка.
Причината за опасността, която е надвиснала над видовете от флората и фауната на реката е за пореден път човешката дейност – изсичането на огромни територии, строителство и изграждане на язовири с гигантски размери. Построената през 2008 година електроцентрала край бреговете на най-големият язовир на планетата Трите клисури, също влия негативно на околната среда. След издигането на електроцентралата в района са се заселели над 1 млн. човека, които работят там.
Районът е застрашен от свлачища ,а вече са унищожени и ценни археологически обекти по поречието на реката. Под въпрос е съществуването на хилядите обитатели на река Яндзъ, поради заблатяването на водата и намаленото количество кислород.
7. Антарктида и Арктика
В следствие на глобалното затопляне, ледовете на Южния и Северния полюс започват да се топят с неимоверни темпове. Всичките обитатели на Антарктида – китове, тюлени, императорските пингвини могат да загинат. От унищожение на Арктика са заплашени белите мечки, тъй като с топенето на полярните ледове изчезват и цели екосистеми и хранителни вериги.
8. Големият бариерен риф
Това е най-големият коралов риф на земята. Голямо поражение претърпява през 1998 година, когато загиват над 50% от коралите на този уникален природен феномен.
Опасност е надвиснала над тази природна забележителност, заради покачването на средната температура на Земята, както и заради увеличената популация на морска звезда, която се храни с полипите на коралите и може да унищожи големи площи с тях.