Красотата е едно много променливо и обширно понятие, на което не може да се даде единно обяснение. Едно обаче е сигурно – за всички народи по света външната красота и физически здравото тяло са изключително важни качества и се отдава голяма значение на тях.
Различните народи винаги са имали различни разбирания за красотата. По какви критерии са оценявали красотата? Важно значение са изигравали фактори като местни традиции и специфики в културата.
Дългата шия винаги се е смятала за признак на женственост и изтънченост. Въпреки че в днешно време все по-малко се обръща внимание на нея, всеки мъж би сметнал една жена за красива, ако притежава изящна и приятно оформена шия.
Но далече, в закътаните райони на прекрасния Тайланд, живее племето падонг, където силно издължената шия е издигната в култ. Жените от това племе се наричат жени-жирафи, заради нетипично дългите си вратове, които нарочно се правят толкова дълги – колкото по-удължен е вратът, толкова по-красива е жената (поне според разбиранията на мъжете падонг).
Още от пет годишна възраст, малките момиченца започват да носят халки на врата си, като с всяка изминала година се добавя по още една. В някои случаи медните пръстени достигат до 10 кг. Те се нанизват от ключицата до брадичката и при ежедневното носене на халките, вратът започва да изтънява и да се удължава.
Идеалната дължина е около 30-35 см., което гарантира, че жените лесно ще могат да си намерят съпруг и ще бъдат доста привлекателни за мъжете от тяхното племе. Но за да изглеждат красиви са принудени да правят доста жертви – пият вода само от бамбукова сламка, гласът им не звучи нормално, а когато се навеждат също им е доста некомфортно.
Племето падонг населява земите на Източен Мианмар, но значителна част от представителите му са се преселили в Тайланд и могат да се срещнат в селцето Chiang Mai. Те се занимават със земеделие и отглеждане на ориз, както и с тъкачество и други видове занаяти. Там чужденците отблизо могат да наблюдават този интересен народ и да научат повече за обичаите и културата му.
Според традициите на племето, колкото повече гривни има една жена около шията си, това е знак за по-високото й социално положение и е символ на престиж и богатство. За нас този обичай изглежда по-скоро като жестоко отношение към жената и неуважение към нейната личност, но тази традиция се следва от жените падонг от векове и то без прекъсване.
Как точно е възникнала практиката жените да разтягат толкова много вратовете си? Според най-разпространеното мнение в миналото дамите са си слагали метални пръстени, за да се предпазят от зъбите на тигрите. С течение на времето тези пръстени са станали част от критерия за красота на жените от племето падонг. Те почти през целия си живот ги носят на врата си и са склонни да ги свалят само,ако им се наложи да бъдат прегледани от лекар или по друга важна причина.
Може би ще се запитате как така вратовете се удължават толкова много?
Направени проучвания показват, че от тежестта на нанизаните пръстени гръдният кош се смъква надолу и това създава илюзията, че шията се разтяга. Въпреки това, за да изглеждат красиви и елегантни, жените рискуват да получат силна атрофия на вратните мускули.
Накратко такава е историята на жените-жирафи. Определено не всяка жена е готова да направи подобна жертва, за да изглежда красива в нечии очи.