По инициатива на ООН, Денят на океаните е обявен за първи път през 1992 г. след Конференция на ООН по околна среда и развитие в Рио де Жанейро, известна още като Срещата на върха на Земята. През 2008 г., 8 юни е официално определен за Световен ден на океаните с различна тема всяка година.
Основната цел на този ден е повишаване на глобалната осведоменост за ползите, които хората извличат от океана и нашия индивидуален и колективен дълг да използваме неговите ресурси устойчиво и разумно.
Океаните покриват повече от 70% от планетата, произвеждат най-малко 50% от кислорода в света. Те са дом на по-голямата част от биоразнообразието на Земята и са основният източник на протеини за човечеството. Също така абсорбират около 30% от въглеродния диоксид, който хората произвеждат – буфер срещу вредните ефекти от глобалното затопляне.
През 2022 година мотото на Световния ден е „Един океан, един климат, едно бъдеще – заедно“. Тази година темата е насочена към съживяването и колективните действия на океана. Темата има за цел да накара хората да работят заедно, за да създадат нов баланс със Световния океан, който вече не го изтощава, а вместо това възстановява неговата жизненост и му носи нов живот.
Тази година действието за опазване се фокусира върху инициативата 30×30, която се основава на научни оценки, че 30% от земята, водата и океаните на Земята трябва да бъдат защитени до 2030 г., за да се създаде здравословен океан за стабилизиране на климата. В момента по-малко от 17% от сушата и 8% от океаните по света са защитени. Лидерите на повече от 90 страни, включително Обединеното кралство, вече са ангажирани с целта 30×30, но надеждата е да я развият в наистина глобално движение. От 2021 до 2030 г. се полагат усилия за по-добро използване на сегашните познания за океаните, за да бъдат подпомогнати политиците и лицата, вземащи решения, да изберат най-добрите варианти за спасяване на океаните и да измерят потенциалните резултати от тази политиката.
Обединените нации казват, че 90% от популациите на големите риби в момента са изчерпани. Инициативата също така има за цел да подкрепи устойчива синя икономика, да споделя отговорността за опазването на океана и да насърчи научните изследвания и технологиите. Всичко това е част от Програмата за устойчиво развитие до 2030 г., приета от всички членове на Организацията на обединените нации за премахване на бедността и други лишения, намаляване на неравенството, стимулиране на икономическия растеж, справяне с изменението на климата и запазване на нашите океани и ресурси.
Черно море е едно от най-изолираните от Световния океан. Свързано е със Средиземно море чрез Босфора, Мраморно море и Дарданелите, а с Азовско море – чрез Керченския проток. Излаз към морето имат шест държави: България, Румъния, Украйна, Русия, Грузия и Турция. Черноморската зона е нашият единствен излаз на море. Което го прави още по-безценно и всеки от нас носи отговорност към неговото опазване, както и към опазването на останалата част от Световния океан!