В карибския курорт Канкун в Мексико бе създаден нов подводен музей, съобщи Ройтерс.
Най–забележителният му експонат е циментовата скулптура, наречена „Колекционерът”, която изобразява човек, описващ съкровища в бутилки в корабен дневник. Статуята тежи около 4 тона и се намира на осем метра под водата.
„Колекционерът” е първия от 400–те арт произведения, които са предвидени да се закотвят на дъното на морето с общо тегло от 180 тона и които носят красивото наименование „Тихата революция”.
Предполага се, че до края на годината всички скулптури ще бъдат вече потопени край Канкун.
Идеята на това интересно и забележително начинание е след време тези нискокиселинни антикорозивни експонати, имащи за задача да имитират огромни подводни скали е да се превърнат в изкуствени рифове. Те са създадени от брилянтния британски скулптор Джейсън де Кеърс Тейлър. Част от тях ще бъдат разположени на по–малка дълбочина, което би било голяма атракция за запалените гмуркачи.
Целта на артиста е да предложи възможност на естествените рифове да оцелеят по някакъв начин, тъй като постоянно са застрашени от вредните влияние на ураганите, замърсяването и глобалното затопляне.
Хората, които се гмуркат само за удоволствие, също нанасят до голяма степен вреда на фините структури, създадени от малки животни, прочути като коралови полипи. Често се случва така, че те чупят коралите, които растат всяка година единствено с няколко сантиметра.
Рифовете дават сигурно убежище на над една четвърт от обитателите на целия морски свят на земята, въпреки че заемат само един процент от океанското дъно.
Според научните изследвания около 30 % от тези коралови гори са изгубени, а други две трети са подложени на сериозна заплаха за своето оцеляне.
Голяма атракция е този музей…с удоволствие бих се гмурнала да разгледам 🙂