Категории и типове туристически обекти

Съгласно закона за туризма различаваме 2 категории туристически обекти за временно настаняване:

1) средства за подслон – хотели, мотели, вилни и туристически селища;

2) места за настаняване – пансиони, почивни станции, семейни хотели, самостоятелни стаи, вили, къщи, бунгала и къмпинги.

Но какво всъщност стои зад тези наименования. Разделението на 2-те категории е по-скоро от техническо-административен характер. За съжаление това е поредната нормативна рамка, чиято роля е да регламентира отношенията между държавните органи и бизнеса, a гледната точка на потребителите просто липсва. Ето защо, какво стои зад отделните видове се размива в обществените разбирания, а оттам води до създаване на грешни очаквания. Отделно, извън изброените обекти често се използват и понятия като квартири, хотелски апартаменти, ваканционен комплекс и доста модерните напоследък апарт хотели, спа хотели или бизнес хотели.

С тази статия ще се опитам да направя някакво разграничение с потребителска значимост.

Хотел – категоризация до 5 звезди – най-разпространената форма за предлагане на подслон. Конкуренцията в бранша принуждава хотелиерите да предлагат все по-широк набор от услуги и удобства, което значително се отразява както на цената, така и на потребителската полезност на услугата. За цел улесняване на сравнението и избора е въведена стандартизирана система за категоризация на обектите от 1 до 5 звезди. Критериите за оценка се базират на многобройни характеристики, като за България те са нормативно фиксирани с Наредбата за категоризация на туристически обекти.


Така, за да отговаря на категория 3 звезди, хотелът трябва да осигури на разположение на гостите охраняем паркинг, заведения за хранене, асансьор, рецепция, фоайе, бюро туристически услуги, лоби-бар. Стаята за двама трябва да е 15,6 кв.м. с баня и тоалетна 4,3 кв.м, с нощни шкафчета, комбинирана масичка, масичка с леки столове, гардероб със закачалки, багажник, телефон, плътни пердета, телевизор, ваза, пепелници, меню за румсервиз, мини-бар, огледало и т.нат. Изискванията към обслужването – посрещане на туристите от портиер, поемане на багажа от пиколо и придружаване до стаята, смяна на спално бельо и кърпи на 2 дни и на тоалетни принадлежности ежедневно, и дори фруктиера с плодове. Задължителни хотелски услуги – пране, гладене, химическо чистене, детска занималня, наем на коли, поръчка на такси, обмяна на валута, туристически услуги, лекарска помощ, козметични и фризьорски услуги, съхраняване на ценности.

Бизнес хотел – освен изискванията за хотел, в този клас обекти задължително се предлага пълен набор от бизнес услуги – преводачески и секретарски услуги, конферентна зала оборудвана с аудио и видео техника за презентации, безжичен Интернет достъп, компютърни системи под наем и др.

Спа хотел – отново към изискванията за хотел се добавят и характерните за балнеолечение услуги – балнео център с басейн, сауна, парна баня, джакузи, лечебни и класически масажи, медицински услуги, фитнес зала и други спортни занимания от тенис на маса до тенис на корт.

Апарт хотел – на практика това са модерни жилищни комплекси, проектирани така, че общите площи да позволяват предлагането на пълен пакет от хотелски услуги. По този начин гостите се ползват с удобствата на хотелските услуги, без да се лишават от комфорта и уюта на собствения дом. Настаняването е в студио, едно-фамилен или дву-фамилен апартамент. Студиото представлява голямо помещение, в което се съвместява обзавеждане на спалня, всекидневна и кухненски бокс. Едно-фамилните апартаменти обикновено се състоят от 1 спалня + кухня и трапезария, а понякога и всекидневна с разпъващ се диван. Дву-фамилните имат още една допълнителна спалня.

Мотел – категоризация до 3 звезди – Мотелите са по-нисък клас хотели, с основна разлика, че те се намират извън населено място, близо до основен път или транспортен възел. Предназначение са за предимно за кратък престой за отмора, когато си на път. Затова и услугите които са предлагат са по-ограничени.

Семеен хотел – категоризация до 3 звезди – малки хотели (10-20 стаи), възникнали под формата на семеен бизнес. В тях се предлага ниско-бюджетно настаняване при хотелски удобства, но с ограничен набор от обичайните хотелски услуги.

Къща за гости – категоризация до 3 звезди – това може да се разглежда като вариация на семейните хотели, но вече с ограничение не само на услугите, но и на удобствата в стаите. Обикновено става дума за стари селски къщи, които собствениците са трансформирали в скромни, но уютни места за посрещане на туристи. Липсата на някой удобства, обикновено собствениците се стремят да компенсират с радушност в обслужването и традиционен облик на услугата. Обичайно е в такива къщи собствениците да споделят с гостите своята кухня и трапезария, често оформена като механа.

Вила – категоризация от 3 до 5 звезди – на практика това са малки семейни къщи със съвременно обзавеждане, предназначени за цялостно наемане, без осигуряване на обслужващ персонал или допълнителни услуги. Редно е да разполагат с антре, една или повече спални, кухня, трапезария, един или повече санитарни възли, всекидневна.

Самостоятелни стаи – категоризация до 3 звезди – стаи за самостоятелно ползване с ограничени удобства.

Самостоятелен апартамент – апартаментите за самостоятелно ползване са с предверие, една или повече стаи, хол, санитарен възел и кухня. На туристите се предоставя възможност да ползват кухненско помещение и маса за хранене, хладилник, печка или котлон, мивка, кухненски прибори и посуда.

Хотелски апартамент – отговарят на изискванията за самостоятелни апартаменти, но включват и някой основни хотелски услуги, като почистване, смяна на спалното бельо и тоалетни принадлежности, румсервиз, викане на такси.

Квартири – категоризация до 3 звезди – Частните квартири е наложило се в обществото обединяващо определение за настаняване в обекти с хазяин – самостоятелни стаи, апартаменти частни къщи. Изисква се да разполагат със самостоятелен или общ санитарен възел, баня, отопление и кухня за самостоятелно приготвяне на храна.

Ваканционен комплекс – големи хотелски комплекси от висок клас (4-5 звезди) със самостоятелна инфраструктура и огромен набор от услуги и удобства.

Вилно селище – категоризация от 3 до 5 звезди – отново комплекс със значителна собствена инфраструктура, но вместо настаняване в масивни хотелски сгради, тук става дума за комплекс от модерни фамилни вили.

Почивна база (почивна станция) – категоризация от 3 до 5 звезди – един от символите на социалистическото общество, когато всяко голямо предприятие или държавно учреждение задължително имаше в активите си такива почивни станции, на които трудолюбивия народ да отмаря през годишната си отпуска. След като дълги години базите бяха занемарени, към днешна дата голяма част от тези станции са вече приватизирани и реновирани, но засега не успяват да се конкурират с модерните хотелски комплекси по удобства, а още по-малко по услуги.

Бунгала – категоризация от 1 или 2 звезди – бунгалата са места за настаняване с лека конструкция, за които не е задължително наличието на санитарен възел и кухня. Обикновено се предлагат в рамките на обособени места за къмпингуване.

Пансион (хостел) – нисък клас обекти за настаняване. Най-често предлаганите спални помещения са с по 3, 4 и повече легла, и общ санитарен възел.

Хижа – особен тип пансион или почивна станция, който се изградени извън населени места във високопланинските региони. Основната им цел е да предлагат подслон на туристи извършващи планински преход. Поради отдалечеността от населени места и пътна инфраструктура в рамките на хижите трудно ще намерите дори възможност за зареждане с хранителни запаси. Това на което може разчитате е да получите подслон и топла чаша чай от планински билки.

4 Comments

  1. Това вече внася малко яснота по въпроса с категоризацията на хотелите. Благодаря. 🙂
    А от личен опит бих споделил, че най-приятна ми е почивката в категорийте “семеен хотел” и “къща за гости”. Там атмосферата е най-непринудена и отпускаща.

  2. Да, напълно съм съгласен с горния коментар. Много полезна информация събрана на едно място.

  3. Трудно се намира адекватен семеен хотел или къща – никога не се знае на какво ще попаднеш. На такива места се ходи само с препоръка, защото аз в таких ахотели се чувствам като на гости.

  4. Не ми става ясно нещо относно категориите:

    Например в София вече има хотел от нискобюджетна верига (easyHotel Sofia), но му е дадена категория “Пансион”, поради това, че в България липсва категория “Нискотарифни/Нискобюджетни хотели”.

    Хотелът разполага само с двойни стаи със собствени бани, а за “Пансион/Хостел” пише:
    “Нисък клас обекти за настаняване. Най-често предлаганите спални помещения са с по 3, 4 и повече легла, и общ санитарен възел.”

    Несъответствието в описанието е явно.

    И така, според мен този хотел не се вмества в никакви категории съществуващи до момента у нас.

    Чудя се дали не трябва вече да се създаде нова категория “Нискотарифни/Нискобюджетни хотели” и веднага да ти стане ясно за какво става дума, защото те работят по коренно различен начин от останалите.

    Иначе по света тези вериги отдавна съществуват (хотели, авиолинии и т.н.), а може и при нас да дойдат други подобни.

    Според мен, както съществуват нискотарифни авиокомпании – например easyJet, Wizzair, RyanAir…, така трябва да се разграничат и нискотарифните хотели.

    Иначе, в каквато и категория от съществуващите да се сложат, то пак няма да е ясно за какво става дума.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *